Üks meie pere sõber kolis mõnda aega tagasi Barcelonasse. Nii saigi ühendada sõprade külastamine ja linnaga tutvumine üheks lühikeseks reisiks. Igal linnal on midagi pakkuda teda külastavatele turistidele ja minu jaoks tähendas Barcelona eelkõige Antoni Gaudit. Kõigepealt mainin, et kui on teada, mida näha soovite, siis ostke piletid internetis ette ära. Meie ostsime eelneval õhtul järgmise päeva piletid – liiga pikalt pole ka vast vaja planeerida – aga me olime linnas kui oli parasjagu low-season. Kõikjal, kus käisime, olid piletijärjekorrad väga pikad, minimaalselt tund ootamist, tõenäoliselt rohkem. Piletit ostes saad valida külastamise kellaaja – nii tagatakse, et korraga liiga palju inimesi ühte kohta ei satu. Enne kui ma Gaudist kirjutama hakkan, tutvustan kaht söögikohta, mida soovitan külastada. Üks neist asub kesklinnas, Tallers ja Valdoncella tänavate nurgas (metroopeatus Universitat). El Club De La Hamburguesa – menüü lühike (tapas, salat, hamburgerid) aga meie tellitud toidud olid superhead, mõnus õhkkond ja lahe interjöör. Teine toidukoht, mida ma soovitan, asub aadressil Mallorca 236 (lähim metroopeatus Passeig de Gracia) ja nimeks sel Catalana Cerveseria. Ole valmis järjekorraks, et end söömise järjekorra nimekirja saada ja siis jaluta veidi ringi (30min – 1 h) – võid oodata ka seal baarileti ääres, kui mahud! Ootamine on väärt – tapased on selles restoranis lihtsalt suurepärased, lausa nii head, et meie külastasime seda kohta veel teinegi kord. (NB! pildil klikkides avaneb teravam ja selgem foto)

barcelona2

Aga nüüd Antoni Gaudi´st veidi. Mõned arhitektid on jätnud oma tööga tugeva jälje ja Hispaania omanäoliseim ja vast ka kuulsaim arhitekt on Gaudi (1852-1926). Vara alanud ja kiirelt hoo sisse saanud karjäär kujunes väga pikaks ning produktiivseks. Gaudi stiil on nii omanäoline, et teda on raske isegi klassifitseerida, kuigi pigem peetakse teda ArtNouveau esindajaks. Ta ühendas modernismi dekoratiivkunstiga – sepistöö, keraamika, vitraaź, peen puiduviimistlus. Tema stiil arenes välja looduse jälgimisest ja loodusmotiivide ning bioloogiliste struktuuride toomisest ehitisse. Loodus ja religioon on olnud tema põhilised mõjutajad. Kui Gaudi lõpetas kooli noore arhitektina, ütles kooli direktor tema kohta: “Ma ei tea, kas andsime selle kvalifikatsiooni hullule või geeniusele, seda näitab ainult aeg.” Antoni Gaudi pälvis katalaanide armastuse ja lugupidamise – ta on maetud tema suurima ja tuntuma projekti – Sagrada Familia pühakoja – südamesse.

barcelona3aUus barcelona3b barcelona3c

Ma ei tea, kuidas üldse on võimalik külastada Barcelonat ja mitte Sagrada Familia kirikut! Pilet interneti teel ette ostnud, pääsesime tohutust järjekorrast. Ärge siis unustaga kella järgimast – sisenemine toimub broneeritud ajal, tornidesse sisenemiseks tuleb samuti eraldi aeg valida. Alustada tasub aga hoopis keldris asuvast muuseumist, seejärel käia kirikus, vahepeal tornis ja siis saab veel kirikus ringi vaadata. Laenutage kindlasti audiogiid.

barcelona4a

Antoni Gaudi pühendas selle pühakoja projekteerimisele ja ehitamisele 43 aastat, kirik on ehitatud rahvale, rahva raha (annetused) eest. Keldrikorrusel asuvas muuseumis on näha põnevaid näidiseid sellest, kuidas projekteerimine ja ehitamine toimus. Kirik ei ole veel valmis, kaugel sellest! Kui Gaudi mõisitis, et ta ei näe oma töö valmimist, muudeti ehitamise suund vertikaalseks (muidu ehitatakse ju alt üles, korruse kaupa) ning pühakoda ehitati osade kaupa. Gaudi ise ei näinudki oma esimese fassaadi valmimist, see lõpetati 1932-l aastal. Kiriku kolm sissepääsuga külge on igaüks oma stiilis, kõige rikkalikum ja tuntum ongi esimesena valminud Sünni fassaad (Nativity). Mulle isiklikult aga meeldib vastasküljel olev Kire (Passion) fassaad rohkem – selles on vähem dekoratsioone, tugev emotsionaalne mõju ja huvitav geomeetriline vorm. Hiigelsuured puutüvekujulised sambad varjavad 12 dramaatilist skulptuurirühma – Jeesuse lugu õhtusöömaajast kuni tema matmiseni (skulptor J.M.Subirachs). Peasissekäigu külg (Glory) aga on ikka veel tellingutes ja betoonsein ning betoonpostid on kõik, mis näha.

barcelona4b

Kuna pühakoda ehitatakse osade kaupa ja praegu (nagu näha) kasutatakse palju betooni, siis silmale on kuidagi häiriv, et osa hoonest on aja jooksul tumenenud kivist, osa aga hele betoon – usun, et kui hoone valmib (paanide järgi 2030a), siis see erinevus ei ole enam nii tugevalt häiriv. Internetis on ka lühike film, kus näha, milline kirik peaks valmides välja nägema – siin on link:

http://gizmodo.com/heres-how-sagrada-familia-will-look-when-its-finally-1400455342

Olgu kui suur ja suursugune ja keeruline ja….. mis iganes… see kirik väljast ka on – mind liigutas kiriku sisemus. Fantastiline värvide mäng läbi vitraaźi! Ühest küljest rohkem sinakas-rohekas ning teisel pool tule ja päikesevärvid – värviline valgus üle suure saali, valgustamas kõrgeid sambaid – ma ei oskagi seda kirjeldada! Sambad, mis kogu seda kupatust koos hoiavad, on väga põnevad ja ilusad. Üles vaadates tekib tunne, nagu oleksid kuskil müstilises metsas. Kusjuures kui internetist fotosid vaadata, siis tundub, et värvilised vitraaźaknad on üsna hiljuti üles pandud, sest paljudel piltidel ei ole kiriku sees värvilist valgust. Me külastasime Sagrada Familia´t poolpilvisel päeval ja ikkagi oli valgus imeline. Tahaks näha seda kirikut seest ka päikselisel päeval!

barcelona4c

barcelona4d barcelona4e

Sagrada Familia ei ole muidugi ainus Antoni Gaudi projekteeritud hoone Barcelonas. Ma soovisin näha ka vähemalt üht tema era- ja/või kortermaja. Valituks sai “Casa Mila” La Pedrera (Passeig de Gracia ja Carrer de Provenca nurgal). La Pedrera on Gaudi viimane eraisikule valminud projekt. Ehituse ajal kriitika osaliseks saanud ja investorite arust liiga kalliks kujunev hoone ehitati 1906-1910 aastatel (1912a said ka 20 korterit väljarentimiseks valmis).

barcelona51

Maja koosneb tegelikult kahest kortermaja blokist, mis koondunud kahe siseõue ümber. Siseõued on värvilised ja seinad on täis aknaid, seetõttu on maja valgusküllane. Kogu teist korrust hõlmab omanike korter. Ehituse ajal oli maja väga uuenduslik: keldrikorrusel asuv autode garaaz, liftide kasutamine (trepid olid teenindava personali jaoks).

barcelona52

Maja struktuur toetub sammastele ja raudtaladele ning puuduvad kandvad vaheseinad, ka maja lubjakivist välisfassaadil puudub kandev roll. Nii võib iga korterit täielikult vastavalt elanike vajadusele ümber ehitada – vaheseinu maha võtta või mujale paigutada maja kandevõimet mõjutamata. Maja tähistab Gaudi töös ehitusliku funktsionaalsuse ja dekoratiivsuse suurepärast kooslust.

barcelona53 barcelona53a

Praegu on külalistele avatud katuseterass, pööning ja üks ülemisi kortereid. Pööningul moodustavad imelise mustri Gaudi 270 paraboolset tugikaart, katusealune näeb välja nagu suur telliskividest ussi skelett. Kaarte erineva kõrguse tõttu on maja katus justkui maastik mägede ja orgudega – erinevad kõrgused. Katusel asuvad korstnad ja ventilatsioonisahtid meenutavad rüütleid – kõik funktsionaalne on muudetud skulptuurideks, mille dekoreerimiseks on kasutatud klaasi, marmori ja keraamiliste plaatide tükke (arhitekt kasutas palju trencadis– meetodit).

barcelona54

Maja välisfassaadi voolujoonelisus on ka interjööris näha. Uste ümbrused ja lagede kipsreljeefid, puidunikerdused – kõik on dünaamiline, justkui liikuv, voolav ja elus.

barcelona55

Külastajatele avatud korteris saab aimu 20nda sajandi algul hästi elava perekonna kodust – säilinud on sisekujunduse detailid, elegantne mööbel jms. Gaudi pööras tähelepanu ka kõige väiksematele detailidele – ukselingid, akende avamise mehhanismid, lambid jms – kõik on läbimõeldult ühtseks tervikuks disainitud.

barcelona56

Tahaks teada, millised näevad välja mõned alumiste korruste korterid, kus on kogu aeg keegi sees elanud! Kui palju seal algupärast säilinud on? Erinevate allikate andmetel sai 50-60ndatel palju originaal dekoratiivelemente kannatada või hävitati sootuks. 80-ndatel alustati renoveerimistöödega ja paljud detailid (nagu ka seinte värviskeemid) taastati.

barcelona57

Nüüd, arhitekti kohta infot kogudes ja tema töödest lugedes, soovin, et oleksin kindlasti külastanud ka samal tänaval asuvat maja – Casa Batlló. Selle värvikireva ja veidi “hullu” fassaadi taga peitub tõeline imedemaailm! On vähemalt üks põhjus Barcelonasse tagasi minemiseks.

barcelona58