Belgias elades “avastasin” ma enda jaoks ArtNouveau ja teemat edasi uurides jõudsin selle täiesti omanäolise stiili arenemise alguse juurde – Arts&Crafts liikumine Inglismaal. Sellesse ma “armusin” ning see afäär on kestnud juba mitu aastat. Arts&Crafts (ma ei oska leida kohast eesti keelset sõna) teooria põhiküsimuseks oli, kuidas kaitsta käsitöö ja kunsti taset tööstusliku arengu ja masstootmise alguse ajastul. Mulle meeldivad need põhimõtted: toote disaini oluliseim osa on selle toote otstarve. Kõigel on mingi kindel otstarve ja seejuures peab ta olema ilus ning tehtud kõrgel tasemel. Hoone peaks olema kunstiteos, samas peab ta olema funktsionaalne. Nimed, mida peaks selle stiiliga seoses teadma, on William Morris, Philip Webb, Burne-Jones, Voysey, Mackmurdo, Walter Crane, Baillie Scott ja veel paljud, kes erinevate rühmitustena (The Century Guild, The Art Worker´s Guild, Arts & Industries Association jne) Arts&Crafts liikumist vedasid ja stiili arendasid. Paradoksaalne on aga asja juures see, et kogu see oma ajastu disaini lihtsus ja käsitöö kõrge tase tähendas ka üsna kõrget hinda, mis oli vastuolus Arts&Crafts liikumise sotsiaalsete põhimõtetega.

Omal ajal oli Arts&Crafts disain olemuselt lihtne (võrreldes eelneva arhitektuuri, mööblidisaini, sisustusega) ning eesmärgiks oli luua iga tööga kunsti. Käsitöö aluseks ongi kunst – see on üks Arts&Crafts´i mõte ning Red House on selle ideaalne näide.

ac001

Red House (1859a. Bexleyheath, Inglismaa) disainis Morrisele Philip Webb. Majas on ilmekalt näha Morrise (ja Arts&Crafts liikumise) suhtumine käsitöösse ja arhitektuuri. Neo-gooti mõjutustega punastest tellistest  L-kujulise põhiplaaniga kahe korruseline hoone on tehtud kõrge käsitöö (craftman) tasemel, kunsti õhkub igast detailist.

ac002

Pärast abiellumist soovis Morris rajada kodu. Ta ei leidnud endale meelepärast sisustust ja otsustas kõik ise teha. Nii said RedHouse projektis kokku kunstnikud – Webb, Morris, Burne-Jones. Philip Webb projekteeris maja, mis oli oma aja kohta shokeerivalt lihtne – Morris soovis, et tema maja vastaks tema lihtsatele vajadustele. Sisekujunduse ja sisetööd tegi Morris ise koos kunstnikust sõbra Burne-Jones-ga. Morris lisas sellesse lihtsasse majaraami palju dekoratiivkunsti. Mööbli disainisid Morris ja Webb. Vaid vähesed asjad osteti mujalt, näiteks vaibad.

ac003

ac004 ac006

ac005

ac005a

Miks see kõik mulle meeldib? Arvan, et asi on just selles, et funktsionaalsed asjad on ilusad. Mulle meeldivad värvid, mustrid ja puit. Meeldivad tolle aja tapeedid ja kangad (eriti Voysey tööd), meeldib tolle aja kunst (Walter Crane, Beardsley) ja muidugi mööbel 

 ac010 ac009 ac011

Loodan, et lähitulevikus õnnestub mul ise oma silmaga näha Red House ja ehk ka mõnd muud Webbi ja Baillie Scott´i (näiteks Blackwell) projekteeritud maja.

ac007  ac008