Belgias elades süvenesin arhitektuuri ja sisekujunduse maailma. Igat teemat uurides jõuan mingi konkreetse “asjani”, mis mind antud teema juures enim mõjutab. W.Morrise kõrval kujunes minu üheks lemmikuks Richard Neutra. 1892 aastal Viinis sündinud ja Ameerikasse emmigreerinud arhitekti tööd hakkasid mulle kohe meeldima (selle pisiku sain vist ammusest reisist Tsehhi, kus õnnestus käia Mies van der Roche villas Tugendhat). Kuigi Neutra on enamasti tuntud kui modernse funk-stiili esindaja ja arendaja, meeldivad minule isiklikult tema nn “metsasemad” projektid. Kaufmann Desert House on üks vast kõige ilmekamaid näiteid tema modernsest joonest ja avatud, mugavast elamisest. Mulle meeldib maja ruumijaotus ja avatus, kuid sisustuse osas jääb see minu jaoks liiga minimalistlikuks, lihtsaks ja värvituks.

                                                        blogpicN2

Minule “omasem” on hoopiski tema palkmaja Montanas (Bozeman Log House), mis ehitati 50ndate algul. See on maja, mis sobitub ideaalselt antud krundile. Neutra tööde üks põhilisi tunnusjooni ongi hoonete ja maastiku läbipõimumine – ideaalne kooslus indoor-outdoor elamiseks. Bozemani maja on ilmekas näide, kus puit on kvaliteetne, ilus ja stiilne (mitte nagu paljud meie kodumaa saunamajad).

blogpicN3a blogpicN3b blogpicN3c

Neutra teine “metsaprojekt,” mis mulle meeldib, on tema karjääri lõpupoole (62a) ehitatud maja Pennsylvanias, Bryn Athyn (ka Pitcairn House). Maja suurepärane asukoht, selle kooskõla ümbrusega teeb lausa kadedaks. Majas leiab tähelepanuväärse materjalikasutuse, kus jällegi on näha, et puit võib olla ilus!

blogpicN4a blogpicN4b blogpicN4c

Sellistest hoonetest “unistades” tuleb mõelda asukoha peale – meie kliimasse enamus Neutra maju oma suurte klaaspindadega ei sobi (kes jaksaks neid kütta?) ja privaatsuse vajadus sunniks paljusid aknaid kardinate taha peitma. Samuti ei saa sellist ruumiavarust ja kvaliteetseid puitmaterjale enamus meist endale lubada. Basseinid leiaksid tõenäoliselt vähe kasutust (kui sa just talisuplust ei harrasta).

                                                             blogpicN5

Seega tuleks teha veidi väiksemad aknad ehk siis “tõsta” need maapinnalt kõrgemale. Magamistubade aknad tuleks teha hoopiski nn tavamõõtmetes ja jätta klaasseinad vaid elutuppa. Kvaliteetselt käsitledes ja õigesti viimistledes saab ka odavamast puidust sisustusse stiilseid pindu – vältida tuleks “sauna” mulje tekkimist. Eestis võiks olla rohkem sellest stiilist tuletatud maju – lihtsa joonega, targa ruumiplaneeringuga ja naturaalsetest materjalidest.

                              blogpicN6a     blogpicN6b