Selle aasta jõuludekoratsioonid on minu jaoks – midagi uut ja midagi vana. Kirjutan oma tegemistest – ehk saab keegi teist inspiratsiooni. Alustan vanast.

Meie eelmises kodus rippusid lastetoa lambi küljes jõulude ajal väikesed (~12-14cm kõrgused) paberist baleriinid, seelikuteks paberist lumehelbed. Baleriinide figuure leiad internetist, joonista need paberile (või prindi) ning lõika välja. Tee siis sobiva suurusega helbed ning pane baleriinidele selga – paberist baleriinide käsi saab painutada, nii et helbeseelikute lisamine ei ole raske. Lumehelbeid tehes tuleb lihtsalt arvestada, et keskmisse ossa vaja teha ava. (Pildil ka üks klaasvaasi tehtud kaunistus)

crist 002

Kui mu lapsed olid nii väikesed, et pidin nende juures olema isegi kui nad omaette mängisid, tegelesin siis nipet-näpet käsitööga. Istud lapse toas, piilud silmanurgast tema mängimist, vastad tema küsimustele ja muudkui nokitsed. Sellisel perioodil valmistasin ma klaaspärlitest, tamiilist ja traadist lumehelbeid ning need on nüüd mitu aastat meie jõulupuud kaunistanud. See töö vajab veidi mõtlemist ja nokitsemist, kuid ei ole liialt keeruline. Mõned ehted tegin ka sulgedest. Klaaspärlitega helbed on umbes 5-7cm suurused ning sulgedega ripatsid ~10cm pikad.

crist 003a

Samal perioodil heegeldasin ka mõned lumehelbed. Paar neist on tehtud õpetuse järgi, mõned lihtsalt töö käigus “kujundatud”. Kahjuks ei leia ma üles ühtegi joonist heegeldusõpetuse kohta, kuid usun, et internetist ikka leiab neid. Mina kasutasin enamasti heegeldamiseks tavalist niiti, nii tulid helbed õrnad ja väikesed. Mõni suurem on tehtud heegelniidiga. Ausalt öelda oli kõige tüütum nende tärgeldamine!

crist 004

Üks jõulukaunistus, mis ma tegin, oli päris suur. Sügisel lastega jalutamas käies korjasin ma pargist sirgeid umbes sõrmejämedusi või veidi peenemaid oksi – igaks juhuks, et neist midagi meisterdada. Jõuludeks kasutasin ära vanakraamiturult soodsalt saadud suure pildiraami (~1 m kõrge). Kinnitasin selle tagumisele poolele jõululambid ning puuokstest meisterdatud jõulukuuse. Selleks saagisin oksad sellisesse pikkusesse, et neist moodustuks kolmnurk. Kinnitasin oksad traadiga, jättes nende vahele ruumi. Lõpuks kaunistasin käbide ja jõuluehetega.

crist 005a

Samas majas oli kamin – mida me kasutasime suht harva (ma ei armasta väga elavat tuld toas). Selleks, et tühi kamin veidi kenam paistaks, tegin jämedatest okstest ja käbidest küünlaaluse. Selleks lõikasin oksad sobivateks pikkusteks, liimisin nad pundiks kokku, sidusin nööri ka ümber. Traadi abil kinnitasin suured käbid (ka neid olen jalutuskäikudelt korjanud) ning nii saigi meie kamin ajutise kaunistuse.

crist 006a

Nüüd siis uue juurde! Ma kohe pean igal aastal midagi juurde meisterdama. Sel korral proovisin erinevaid asju teha, mõni läks nihu ka aga ma nendest ei hakka pikemalt kirjutama (kuigi teiste vigadest on hea õppida).

Olen oma meisterdamistes palju kasutanud voolimissavi. Voolisin 5-10 cm koonused ning lasin need korralikult kõvaks kuivada, seejärel värvisin need ning kaunistasin erinevaid meetodeid kasutades.

crist 007a

Ühele koonusele liimisin ümber kuldse paela. Kaks kuusekest said endale ümber heegeldatud rüüd ning kaks pärlitest katted. Ausalt öeldes oli see pikk nokitsemine, tööd tegin jupi kaupa, sest käsi kippus ikka krampi minema ja pärlitest ümbrise “tikkimine” oli väga töömahukas. Aga samas oli see kõik ka …zen-tegevus.

crist 008

Katsetasin ka ühe teistsuguse kuuse tegemist. Plaanis oli neid teha 3 aga …valmis sai vaid üks. Keetsin tärklisest liimi – kasutasin seda ka ühe teise projekti jaoks (mis untsu läks). Selle kuuse tegemiseks võtsin appi laste mängusipsiku.

crist 009a

Määrisin sipsiku klistiiriga kokku ning keerasin takunööri ümber, siis mökerdasin selle nööri hästi liimiseks – et nöör oleks ikka läbivettinud. Kui liim oli täiesti kuiv, võtsin selle kuuse sipsiku pealt ära – ei olnud nii lihtne midagi (oleksin pidanud kile nööri ja sipsiku vahele panema). Seejärel tegin traadist umbes sama suure koonuse ning panin selle nöörikuuse sisse toeks – kartsin, et ainult nöör poleks püsti seisma jäänud. Siis “õmbelsin” nöörikuuse veel kindlamini kinni – lisades puidust pärlikesi. Kuusekese kõrgus on 23 cm.

crist 010

Kuna voolimissavi kuivab üsna kergeks, sobib see suurepäraselt jõuluehete tegemiseks. Otsustasin meisterdada mõned väikesed (~5 cm) lumememmed. Kasutasin kaht erinevat meetodit: ühe tegin tervest savitükist, seda siis sobivaks mudides. Teised tegin ikka erinevatest juppidest – oli lihtsam. Nina, silmad ja suukivikesed tegin nii, et kõigepealt surusin nende kohale väikesed augud ning siis täitsin need imeväikeste pallikestega. Lihtsam oleks olnud lihtsalt väikesed augukesed teha või siis joonistada silmad-suu ainult värviga. Voolimissavi osad tuleb üksteise külge kinnitada korralikult, veega niisutamine aitab.

crist 011a

Memme erinevad kehaosad ühendasin lisaks ka traadiga – memmede kehapall on alt avatud (tühi), sealtkaudu lükkasid toetava traadi (alumine ots veidi keraks keeratud, et jääks memme keha sisse püsima) memmest läbi ning keerasin mütsitutiks rulli – selle abiga saan need hiljem kuusele riputada. Käte kohal lükkasin ka traadijupi toeks ning siis panin memmedele sallid kaela. Radiaatori peal kuivasid memmed ühe päevaga.

crist 012a

Voolimissavist tegin ka ~5 cm suurused majakesed. Kõigepealt rullsin savi lauale, tegin puidumustri peale ning lõikasin maja kujud välja. Seejärel asetasin katusenurka traadist kinnituse ning katsin selle teise katuse kihiga.

crist 013a

Siis lõikasin akna agu, tegin sellele raami. Maja nurka panin loomad. Nende tegemiseks kasutasin laste plastiliinitopsikute kaantel olevaid loomavorme. Kuna aknaauk teeb ühe maja poole kergemaks kui teine, kus on veel ka loomake, lisasin akna poolele raskuseks lumehelbe.

crist 014

Kui majakesed ja memmed kuivad, katsin need valge akrüülvärviga ja kui see omakorda kuivaks sai, kaunistasin kõik ehted. Kui ma armastaks minimalismi, siis oleksin jätnud kõik lihtalt valgeks aga…. mitte minu kodus – nii said memmed ja majad endale värvikihi.

crist 015a

Varsti toome kuuse ja siis saab need ehted ilusti rippuma panna.

Õhtuti on mõnus heegeldada – vaatad telekat ja nokitsed – nii said valmis veel mõned asjad.

crist 016

Et esemed oleks väikesed, kasutan peenikest heegelniiti või tavalist jämedamat niiti. Kellukesed ootavad sisse päris väikest kellukest – et ikka tiliseks. Usun, et lähipäevil valmivad veel mõned sokid ja siis saan need memmede ja majakeste kõrvale riputada.

Eelpool kirjeldasin lumehelbebaleriinide valmistamist. Sel aastal otsustasin teha vähemalt ühe veel aga sel korral hoopis suure. Lõikasin kolimiskasti-papist (neid mul keldris ikka veel jagub) baleriini figuuri – kasutasin remondinuga, käärid rikuks pappi. Seejärel liimisin baleriini küljed väikeste ajalehetükikestega üle – et papi sisemist osa ei jääks näha. Liimisin papp-figurile mõlemale poole paberist figuuri ka peale ning värvisin kõik valgeks. Seejärel tegin valmis suure lumehelbe. Kuna sobivas suuruses valge paber oli mul otsas, siis kasutasin laia küpsetuspaberit, nii jäi paberhelbeke väga õrn ja õhuline. Kippus teine küll mõnest kohast rulluma, aga surusin õrnalt nii sirgeks kui sain.

crist 017a

Lumehelveste tegemise õpetusi leiab ka internetist piisavalt. Lisan siia ühe väikese voltimise juhendi – et kuidas saada 6-nurkset helvest.

crist 019

Minu helbebaleriin sai sel korral väga suur ning leiab omale koha mu lapse lasteaias.

crist 018

Üks asi on veel, millest veidi kirjutaksin: küpsetamised! Tütre sünnipäeval mõnda aega tagasi meisterdasime lastega soolataignast asju. Sealt sain idee kasutada soolataigent ka jõuluehete tegemisel. Aga….. nisujahu asemel lisasin soolaveelahusele hoopis rukkijahu ning punast rukkilinnast…. ja nii küpsesid mul hirmuskõvad, suhteliselt kerged leivalõhnalised ….piparkoogid! Ka need lähevad puule.

crist 021a

Päris piparkooki oleme ka jõudnud teha. Me ei armasta magusat glasuuri, seepärast tuli piparkoogid teistmoodi kaunistada. Kui taigen lauale rullitud, surusin kudumiga sellele mustri peale – rullisin kampsuni taigna sisse ja siis lõikasime piparkoogid välja. Kahjuks kerkimisel kadus osa mustrist – oleks pidanud kampsuni sügavamalt sisse vajutama!

crist 020a

Nonii – sellised tegemised ja toimetamised. Loodan, et saite veidi ideid ning leiate veel aega enda kodu kaunistamiseks midagi juurde meisterdada.

Kauneid pühi!