Kirjutan täna kardinatest. Inimesed kasutavad kardinaid erinevatel põhjustel. Mulle tundub, et Eestis enamasti varjamiseks – et peita tubased toimetused mööduvate või vastasmajades elavate inimeste pilgu eest. Mulle meeldivad kardinad, kuid ma ei soovi mitte varjata vaadet – pole vahet, kas sisse- või väljapoole. Mina kasutan kardinaid, et tuua ruumi pehmust. Kardinatega tuba ei kaja – kangas on hea helisummutaja. Paks kangas aitab külma hoida – räägitakse, et kardinaid hakatigi lossides akende ette panema, et hoida tagasi õuest tulevat külma. Lisaks eelnevale on kardin hea viis ruumi ilmestamiseks. Näiteks värvilise ja mustrilise ruumi akendele sobiks rahulik ühevärviline või valge kardin ning vastupidi – ühevärvilisse ruumi saab mustrit tuua kirju kardina abil.

Kardinaid on nii palju – rulood, roomakardin, lihtsalt rippuv, öösidega, klambritega, siini peal jooksvad, toru küljes rippuvad jne jne……….. Sobiv viis tuleb valida eelkõige ruumi otstarbe järgi.

Mina olen kardinaid kasutanud eelkõige akna raamimiseks. Enamasti ongi mu ruumides akna ees läbipaistev õhuke kangas ning küljel (mitte akna ees, vaid seina ees) paksemad kardinad. Nii jääb mulje, nagu oleks aken palju-palju suurem ja laiem.

Näiteks selle Kadrioru korteri tänavapoolsed kolm akent moodustavad grupi.

201605 kardin 002

Kõigepealt värvisin ma akende ümbruse valgeks. Nii tundub, et tegu pole mitte kolme väikese, vaid ühe suure aknaga. Seda nippi olen mitmes ruumis kasutanud.

201605 kardin 003

Akna kohal olevad siinid lõppevad kohe akende juures. Ma lisasin siinid ka küljeseinale. Nüüd saab kardinad riputada kogu seina ulatuses ning küttetorud on võimalik ära peita. Selline olukord on olnud päris mitmes ruumis – akende kõrval on vaid mõnedkümned sentimeetrid seinaruumi – täiesti mõtetu ala.

Sellised, lae külge kinnitatud siinid jäävad näha. Antud siinidele kinnitasin ma pitsist ja laiast paelast tehtud katte.

201605 kardin 004

Kui võimalik, soovitan siinide ette lakke kinnitada ilusad liistud (näiteks sama, mis jookseb kogu toa ulatuses lae servas).

Kangad rippu ja ongi tunne, nagu aken oleks kogu toa laiune.

201605 kardin 005

Siin on näide teisest sama korteri ruumist. Ka selles toas on akna külgedel torud ning üsna kasutu ruum.

201605 kardin 006

Asendasin kardinapuu kogu seina laiuse pika toruga. Küljekardinad katavad põhimõtteliselt vaid seina.

201605 kardin 007

On kaks asja, mis mulle isiklikult kardinate paigutamise juures kohe üldse ei meeldi – kui need riputatakse liiga madalale ja kui nad on liiga lühikesed. Ruumist jääb palju avaram ja kõrgem mulje, kui kardinad on kinnitatud lae alla (või nagu üleval oleval pildil – värvipiiri kohal). Kui lae ja akna ülemise serva vahe on pikk, siis sobiks vähemalt keskmisse aknaossa rooma kardinad – need ripuks lae alt ja kataks aknapealse osa ning vajadusel siis kogu akna.

Kindlasti võiksid kardinad ulatuda maha (v.a. köögis ehk). Eriti luksuslik on siis, kui nad on nii pikad, et lausa kuhjuvad põrandal.

201605 kardin 009

Sellised nipid siis kardinatega. Sama paigutust olen kasutanud mitmes ruumis. Ka mu praeguse kodu elutoa aknasein on üleni kangaga kaetud.

201605 kardin 008