Natuke aega tagasi sai lõpetatud ilus restaureerimise projekt. Nimelt toodi mulle suvetööks üks kirjutuslaud ja selle korda tegemine oli äärmiselt meeldiv protsess. Otsustasin tööst mitte väga palju kirjutada – teen seda lühidalt. Usun, et pildid räägivad enda eest.

Laud oli ammuse “tuunimise” käigus saanud endale laigulise ja ebaühtlase lakikihi.

kirjutuslaudjulia-002

Isegi metallist detailid kaeti lakiga.

kirjutuslaudjulia-003

Ka kahjurid on oma jälje jätnud.

kirjutuslaudjulia-004

Kõigepealt eemaldasin metallosad, võtsin kappidelt uksed ning lihvisin kõikjalt laki maha.

kirjutuslaudjulia-005

Puhastasin lahtise puidutolmu laua alumiselt äärelt, kus kahjurid oma hävitustööd olid teinud.

kirjutuslaudjulia-006

Lakikihi mahalihvimine ei olnudki nii raske, kui kartsin. Hoopis iselugu on lihvimismasina jälgede mahasaamine – keegi ei soovi ju, et ta laud oleks väikseid ringjaid lihvimisjälgi täis. Seetõttu tuli lihvimistööd teha hiiiiiiglama palju, käsitsi. Aga tulemus on ilus – sile ja puhas.

kirjutuslaudjulia-007

Ühe kapi tagumine külg oli lahti, selle liimisin kokku. Tööinspektor jäi ka pildile.

kirjutuslaudjulia-008

Metallosad puhastasin lakist. Kuna mõned detailid olid hõbedatooni, värvisin need metallivärviga kullakarva (ka kruvide pead).

kirjutuslaudjulia-009

Suuremad kahjurite augud ja kanalid täitsin puidupahtliga.

kirjutuslaudjulia-010

Siis katsin kõik tumeda tammetooni peitsiga ning lakkisin mati värvitu lakiga. Lakikihte sai neli, iga kihi vahel ikka lihvimine.

kirjutuslaudjulia-011

Seejärel võtsin käsile lauaplaadi. Lootsin vana kulunud kanga alt leida kena puidu, kuid kahjuks ei sobinud seda lauaplaadi keskset puitu niisama jätta.

kirjutuslaudjulia-012

Probleem oli ka ühe nurgaga – seal oli üsna suur vahe ja ma pole siiani aru saanud, miks see nii oli tehtud – lauaplaadi keskel oleva ala serva oli juurde lisatud puiduliistud. Eemaldasin need liistud ja surusin lauaplaadi korralikult kokku.

kirjutuslaudjulia-013

Panin kogu laua igaks juhuks ka täiesti kokku, et äkki on nendel liistudel (ja vahel nurgas) mingi põhjus…. lauaosad läksid ilusti kokku ja kõik oli korras…. Miks need liistud pandud oli?! Seejärel katsin serva peitsiga.

kirjutuslaudjulia-014

Lauaplaadi pealse servad ja küljed said peale viis õhukest kihti lakki. Siis liimisin keskmise osa peale pruuni kunstnaha. Vaatasin ka kalevit, kuid värvivalik oli liiga erk ning kunstnahk kannatab ka kohvitassi, veiniplekke jms.

kirjutuslaudjulia-015

Valmis.

kirjutuslaudjulia-016

kirjutuslaudjulia-017

kirjutuslaudjulia-018

kirjutuslaudjulia-019

kirjutuslaudjulia-020

kirjutuslaudjulia-021

kirjutuslaudjulia-022