Väikse lapsega kodus olles hakkasin katsetama majaplaanide joonistamist. Tuleb tunnistada, et mitte paberil, vaid programmi abil. Programmi tundma õppides joonistasin palju-palju erinevaid majade projekte. Katsetasin sisustuse joonistamise võimalust antud programmiga ja õppisin selle kõrvalt ehitusega seotud termineid, kanalisatsiooni ja elektriga seotud asju, konstruktsioone, ehitus- ja viimistlusmaterjale, küttesüsteeme…. See kõik pakkus mulle uskumatult palju rahuldust – ideed keerlesid peas ka öösiti ja ei lasknud mul magada – istusin arvuti taga palju tunde. Siinkohal tutvustan üht oma projekti, mis on mõeldud kindlale krundile ja mille inspiratsiooniks oli Bozeman Log House (vaata mu blogi Richard Neutra).

 pp01

See maja on tehtud võimalikult lihtsaks, et tema ehitamine ei tuleks kallis – selline vaese mehe maja. Vundament on madal – pinnas on paene ja auku selle sisse kaevata raske ja kallis töö – seega on kelder täiesti ära jäetud. Kui ikkagi vaja, siis võib olla väike kelder maja keskosa (vannituba-köök) all. Kütte-, kanalisatsiooni jms süsteemi osad peaks asuma köögi-vannitoa vahel, ka vannitoa ja garderoobi lae kohal ja põrandapinna all. Eks päris projekteerijad naeravad habemesse ja ütlevad, et olen optimist kui jätan sellistele asjadele nii vähe ruumi – aga eks see on ka rohkem ideekuvand, mitte ehitusprojekt. Hoone on ~155m2 suur (elamispind ~120m2). Privaattsoonis on 2 magamistuba, panipaik, vannituba, garderoob. Elutsoon on jäetud kõik ühte suurde ruumi (toa laius 5 m) – köök, söögilaud, istumisnurk. Põhjapoolne seina kõrgus toas ~2,65m ja lõunapoolne sein on ~3,3m kõrge suurte peaaegu laeni puitalumiinium akendega, üks neist uksena täielikult avanev. Maja soojendab põrandaküte (ma tõesti ei tea, kas paesele pinnale on võimalik panna maaküttesüsteem, krundi loodenurk peaks selle jaoks olema sobiv).

                      pp03  pp02

Maja sokkel on väljast vooderdatud paekiviga, sest see on piirkonna materjal. Maja seinad puitkarkassil. Hoone on väljast vooderdatud kõrvalasuva männimetsa rohelist tooni vertikaalse laudisega. Lõunapoolsel küljel, kus aknad on suured, ulatub katus hoonest üsna kaugele – et suvine lõunapäike toad kuumaks ei kütaks. Katus tuleks päriselt vist paksem kui on minu joonisel, sest idee poolest peaks majal olema murukatus. Võibolla tuleb siis ka katuse kalle teise nurga all. Igaljuhul ei ole mõeldud mingit vahelage jms – tuba ulatub katuseni (vähemalt elutsoonis).

                      pp05  pp04

Sisekujunduses võiks kasutada naturaalseid materjale. Kuna seinad on suhteliselt kõrged ja aknad on suured ning valgusest ei tohiks puudust tulla, võiks täiesti vabalt kasutada tumedamaid toone. Laeks on mul tume laudis (sama ulatuks ka välja räästa alla). Tume õlitatud laudpõrand või puitparkett. Aknad ja uksed peaksid kindlasti olema puidust (mitte vineerist või plastikust) ning peitsitud muu sisustusega sarnases toonis. Seinad katta savikrohviga ja jätta heledat (kuid mitte valget) värvi. Tekstiili osas peaks jääma vaid üks põhitoon (joonistel tumepunane). Tegin ka heledama versiooni ruumist, kus puidust lagi on kaetud valge peitsiga ning seintel hele tapeet ning ka tekstiili põhitooniks rahulikum värv. See versioon sobiks neile, kes igatsevad avaruse tunnet ja heledaid värve.

  pp08 pp07

                           pp06

Ka köök on mõeldud teha puidust, integreeritud köögitehnika võib olla samuti puidust uste taha peidetud (v.a. ahi), kuid mina jätaks nende roostevaba terase ikkagi nähtavale – et kõik kokku liiga puidune ei tunduks. Kööki peaks ära mahtuma kõik vajalik tehnika (ka nõudepesumasin) ning kapid asjade mahutamiseks. Avatud ruum nõuab kindlasti head õhupuhastit, kuid see võiks olla ikkagi nn kappide sisse integreeritud – kõik ruum köögis tuleb ära kasutada. Osa seinakappidest on klaasustega – et jääks veidi avaram mulje – joogiklaasid ja taldrikud võivad vabalt nähtaval olla. Köögi ja toa vaheline kapp on kahepoolne – köögi poolt sügavad sahtlid toiduainete jaoks ning toa poolt kapid sööginõude tarvis. Koridori poolne köögikapi tagakülg on veidi kõrgem, nii tekib väike “lett”, mille taha kraanikauss varjub. Joonistel on ka tööpind puidust, kuid selle pinna materjali valik sõltub ikka köögi kasutajast. Kappide pinnad peavad olema võimalikult lihtsad, ei mingeid nikerdusi või liiste. Ma isiklikult armastan sisekujunduses tamme, kuid arvan, et ka odavamast puidust saab teha ilusat mööblit. Peaasi, et see ei tõmbuks kollaseks või oranziks!

           pp09     pp12

Ruumi otstarbeka kasutuse teooriast lähtudes ei ole majas vanni. Vannituppa peab mahtuma ka pesumasin. Magamistubadesse on vaja vaid voodeid ning öökappi või lauakest, lisaks võibolla kummut. Kapid on kahe magamistoa vahele ehitatud. Suure riidekapi tagasein on teise toa seina sisse ehitatud riiul (osaliselt sahtlitega). Olenevalt pere suurusest tuleks siis ka magamistoad jagada. Näiteks mina jätaks suurema toa igaljuhul hoopis lapsele (lastele). Kui lastel on ruumi oma toas mängimiseks, siis satub mänguasju elutuppa vähem. Võimaluse ja vajaduse korral võib veel ühe väikese toa magamistubade vahele ehitada, venitades maja privaattsooni pikemaks.

                             pp11  pp10

Vot nii – selline on üks minu väljamõeldud maja. Küll oleks uhke tunne, kui keegi sellise ka valmis ehitab! Unistama ju peab!

Veebruar 2016.

Olen seda majakest veidi arendanud, lisanud magamistoa ja teinud seetõttu privaatosa laiemaks.

27x 28 W8DzmIfJGxqw68Jm

Kasutasin ka uut programmi (Roomstyler), millega kahjuks ei saa ma kaldlage teha ega teatud sisustuse asjus muutusi teha. Aga veidi teine ilme on neil piltidel. Kahjuks on vaade aknast ka “kiiksuga” – nagu oleks maja õhus. Õpin ja katsetan erinevaid programme.

27 jAQ7deUAeyPnnzP_ 27 e0fg-OqXBxvchJvN

Viimase muudatusega sai vannituba ikkagi suurem, vanniga. See tähendab esikus ühest seinakapi loobumisest.

29 WxjUEhIjINUGoPHb 25 1echttG1XSbMQ3mo

Tegelt tuleks see koridori panipaigandus ka teistsugune. Näiteks ei saanud ma selle programmiga maja erinevaid seinu erineva kõrguseks teha. Privaattsoon on ju palju madalamana plaanitud. Ja köögi-esiku vahele panin riiuli, kuigi tegelikult on seal madal sein mõeldud.

Samuti ei saa ma selle programmiga ise head kööki teha. Kuid valmisköögid on sel programmil muidugi ägedad, aga minu projekti jaoks mitte sobivad. Nii on siin pildil köök üsna umbes ja poolik.

15f MaoRi1j6V-566-wt

Aga elutoa vaade sai selle programmiga rohkem selline, nagu ma mõtlesin. Ja uuendusena tuleb majale terass kogu elutoa ulatuses – ja terassi kohale läheb katus edasi (Roomstyleriga ei saanud, terassi pilt plan3D programmiga).

16x

15a 4_pM5SHycYazl5gv 15c K99ZI7pVH7bWau-0

Arendan veel ja katsetan teisi programme. Plan3D programm võimaldab rohkem asju muuta – ka mööbli suurust. Saab teha erineva kõrgusega seinad ja võimaldab teha palju muid erisusi. Vaated aga on Roomstyleriga ilusamad. Eks ma siis katsetan seda programmi veel – tõenäoliselt ma lihtsalt ei oska veel.