Mõned aastad tagasi tegin pabermassist väikesed munad ning joonistasin akrüülvärvidega mustri peale. Pabermass kuivab hästi kõvaks – nii sain kerged ja tugevad dekoratiivmunakesed, mida olen mitu aastat kasutanud.

Nüüd otsustasin teha kevadpühade dekoratsiooniks mune juurde. Kasutasin selleks modelleerimissavi (Kera plast modelling clay) ja puidumassi (Jovi patWood clay), mis õhu käes kõvaks kuivab. Ütlen kohe, et puidumass kuivas hästi kergeks aga seda oli raskem voolida, munad on veidi lapergused. Üritasin kuivanud mune siledamaks lihvida aga see ei andnud soovitud tulemust. Voolimissavist mune sai aga ühtlasemaks lihvida küll ning nende tegemisel kasutasin ka vormi (laste plastmassist mängumuna sai pooleks lõigatud). Kuna minu suuremad munad sisaldavad väikest salakapslit, siis tekkisid kuivamisel savimunadele mõned praod, aga need sain täita ja munad tulid ikka ilusad ja terved (savimass kuivas ~10% väiksemaks). Munade sees olevatel salakapslitel on oma ülesanne – kui muna raputada, kuuled vaikset sahinat. Nimelt panin tähele, et inimestel on kombeks lauakaunistusi näppida – no nii tore on ju istuda sõpradega laua taga, rääkida juttu ja siis vahepeal muna kõrva juures sahistada.

munad2

Esialgu kavatsesin teha Eesti rahvusmustrites mune. Töö käigus aga tuli uusi mõtteid juurde, kõik ei tule muidugi täpselt nii välja nagu plaanid – näiteks viikingite mustritega 3 väikest muna väga ei õnnestunud. Kolmele suurele puidumassist munale joonistasin tikandimustri vildikaga – see läks lakkimisel veidi laiali, kuid mulle endale meeldivad need ikka. Vöömustri tegemine oli väga töömahukas, tuli ju arvestada ka sellega, et muster ringi peale tehes ka kokku jookseks. Kahe fabergé-stiilis muna tegemisel kasutasin paksu kontuurivärvi – sellega ei õnnestunud mul jooni nii sirgete ja ühtlastena teha, nagu oleksin soovinud – eks tuleb seda veel harjutada. Kogu munade valmistamise protsess oli mõnus loomisnauding, kuid ajamahukas ettevõtmine – üks muna pool peab enne ära kuivama kui saad teisele poole joonistada ja lakkimisega sama. Nii oligi mu söögi-töö-õppimis-laud pikka aega munakuivatamislaud. Minu enda lemmikud tegin aga kõige viimasena – kolm muna, mille seest pardike välja hakkab tulema – tegin munale savist jalakesed ja avanevad munakoored lisaks ning liimisin pärast värvimist ka väikese sule juurde. Otsustasin munad soovijatele välja jagada (väikese kopika eest muidugi), et mõne teise kodu pühadelauale ka veidi rõõmu tuua!

munad3  Sahisevad savimassist munad “PITS”

“LACE” modelling clay, acrylic, varnish, ~6×4 cm

(If you shake an egg it makes soft “swishing/crackle” sound)

munad4 Sahisevad munad puidumassist “EESTI MUSTER”

“ESTONIAN PATTERN” wood clay, acrylic, marker, varnish, ~6×4 cm

munad5 Väikesed puidumassist munad “VÖÖMUSTER”

“ESTONIAN PATTERN 2” wood clay, acrylic, varnish, ~4,5 x 3,5 cm

munad6  Sahisevad savimassist munad “TULEN VÄLJA”

“COMING OUT” modelling clay, acrylic, varnish, feathers, ~6×4 cm

munad7 Sahisevad savimassist munad “FABERGÉ-stiilis”

“FABERGÈ-style” modelling clay, tempera, decorative stones, varnish, ~6×4 cm

LÕBUSAT KEVADPÜHA!