Sügiseses metsas või pargis jalutades imetlen ma alati puulehtede võrratuid värve. Pea iga kord vean mõne lehe või oksa ka koju. Kahjuks aga on puulehed juba paari tunni pärast koledad. Otsustasin sügiseseks lauadekoratsiooniks mõned lehed valmistada – inspiratsiooniks ikka see võrratu loodus!

sygis 002

Selline meisterdamine peaks sobima ka lastele! Kasutasin Jovi voolimissavi, mis õhu käes kõvaks ja üsna vastupidavaks kuivab.

sygis 003

Rullisin savi laual õhukeseks. Mida õhem on savi, seda rohkem pärislehe moodi jääb lõpptulemus aga samas on ta siis ka õrnem. Rullimiseks võib kasutada ka klaaspudelit. Soovitan tööd teha kile peal – nii on kergem valmis lehed kuivama saada. Kui savi sai umbes 3-4mm paksune, asetasin sellele väljavalitud lehed, tagumine pool savi vastu ning rullisin neid õrnalt savi sisse. Lehe paksus jääb pärast kuskil 2-3mm. Lehed püsivad paremini paigal, kui need tagant veidi märjaks teha. Kui teed liiga niiskeks, siis on neid jälle raskem savi küljest ära võtta.

sygis 004

Seejärel lõikasin voolimisnoaga (kasutan vana ümbrikunuga) lehe kuju välja ning eemadasin ümberoleva savi. Siis surusin lehe servad veidi õhemaks ning vajutasin õrnalt ka roo kohad sügavamaks. Lõpuks lõikasin lehe servadest ülejääva savi ära. Mida rohkem lehe järgi lõikamist teha, seda ehedam jääb tulemus.

sygis 005

Ettevaatlikult eemaldasin savi pealt lehed. Kui savilehed on tehtud kile peal, saab neid ka kilega koos kuivama jätta – voolimissavi kuivab ise pinna küljest lahti.

sygis 006

Et protsessi kiirendada panin lehed radiaatori lähedusse kuivama. Asetades mingid esemed kile alla, saab anda lehtedele ka elusama, kaardus kuju – täis lamedat sirget lehte väga looduses ju ei leia.

sygis 007

Kuivanud lehed värvisin sügistoonides. Algul kasutasin akrüülvärve (lahjendada veega), kuid siis leidsin, et vesivärvidega saab parema ühtlasema sujuva pinna.

sygis 008

Tagumise külje värvisin vaid korra üle (kilel kuivamise tõttu on see külg sile ja libe). Pealt värvisin lehed rohke veega lahjendatud värvidega. Liiga palju vett teeb ka lehed liiga märjaks – kui see juhtub, võib panna lehe vahepeal radiaatorile kuivama. Kui värvimisel vähe vett kasutada, siis jääb leht liiga laiguline ning pintslijäljed võivad ka näha jääda. Kui mõni värv tundub liiga erk, ei tasu muretseda. Siis lase lehel veidi kuivada ning kata ta uue rahulikuma värviga.

sygis 009

Peenema pintsliga värvisin leherood veidi tumedama tooniga. Sellised lauakaunistused kestavad kaua. Soovi ja võimaluse korral kata pealmine pind ka akrüülvärvidele mõeldud lakiga.

sygis 010

Voolimissavist saab valmistada veel näiteks pihlakamarju vms. Kui nüüd valmis lehetede juurde lisada mõned päris tammetõrud ja/või kastanimunad, ongi sügisene lauakaunistus valmis. Osavamad võivad ju ka seeni meisterdada!

sygis 011

Kui sügis läbi, pane lehed karpi hoiule ning järgmisel sügisel saad need jälle lauale panna!