Kurb, kui avastad, et su lemmik jalats on liiga kulunud. Lemmikuks kujunevad enamasti need jalatsid, mis on mugavad, kuid samas sinu arvates ka ilusad. Kui nad on ilusad ning mugavad, siis on üsna tõenäoline, et sa kannad neid palju. Mõnel inimesel on raske leida omale sobivat jalatsit, näiteks minuga on selline lugu. Seetõttu otsustasin ma kahel korral oma jalavarjude iga pikendada – ma “tuunisin” neid! Kirjeldan täna, kuidas ma seda tegin.

Nii kaugele kui mäletan, on mu kõige mugavamad igapäeva tänavajalatsid ühed sinised kingad. Mõistes, et nendega hästi nagu käia enam ei kõlba, otsustasin ma nende kasutusaega pikendada. Parandasin vaid alumist osa, mitte tervet jalatsit. Segades meresinist (maritimblau) ja musta nahavärvi (Artidee Ledermalfarbe) sain kolm erinevat sinist, millest üks sai kingadega üsna sarnast tooni. Esimene kiht saigi üleni tumesinine.

shoes 001

Seejärel joonistasin markeriga kingadele mustri. Muster pole päris sama (peegelpildis), vaid veidi nihkes. Minu arust on nende asjadega nii, et kui sa ei saa tagada, et tulemus tuleb täpselt ideaalselt ühesugune (paari korral), siis on parem teha muster veidi erinev. Seejärel värvisin selle ettejoonistatud mustri valmissegatud nahavärvidega.

shoes 002

Kui nahavärv oli kuivanud, joonistasin musta markeriga mustri servad üle. Kasutasin täiesti tavalist veekindlat markerit – ja see kõik on nüüd juba üle aasta vastu pidanud!

shoes 003

Teised jalavarjud, mida olen muutnud, on mu nn “party-boots-id”. Pole just palju jalatseid, millega on võimalik pool ööd tantsida! Ma lihtsalt pidin midagi tegema, kui märkasin, et saabaste pealmine nahakiht hakkas ketendama.

shoes 005

Ostsin liimi, millega saab liimida nii nahka kui ka kangast. Leidsin sobiva pitsilise kanga (väsinud rõivaste mitteväsinud tükikesi tasub koguda!) ning lõikasin kangast saapa detailide kujulised tükid – mõned millimeetrid suuremad.

shoes 008

Liimi ostes tuleb kindlasti vaadata, et see ei oleks valge! Mõni liimi näiteks on küll läbipaistev, kuid kuivab heledaks. Liim, mida ma kasutasin, muutus läikivaks. See polnud küll efekt, mida taotlesin, kuid mis õnneks jäi ilus.

shoes 007

Kõigepealt katsin saapa detaili liimiga, alustasin saapaninast. Seejärel asetasin kangatüki kohale ning surusin ja silusin seda keskelt servade poole. Kangast ei tasu liialt venitada, see võib kuivades kokku tõmbuda. Väikeste kääridega lõikasin ettevaatlikult üleliigsed ääred – mida täpsem see töö on, seda kaunim on lõpptulemus. Kasutades ümbrikunuga (suurepärane tööriist!) surusin kanga servadest korralikult kinni. Seejärel võtsin ette teise detaili ja nii kuni peaaegu kõik saapast oli kangaga kaetud.

shoes 006

Kuna mulle ei meeldi ostlemine ning armastan isetegemist, siis selline jalatsi kasutusea pikendamine on täiesti sobiv lahendus. Aga mõned inimesed lihtsalt ei saa seda endale lubada, et ostavad iga hooaeg uued jalatsid. Järgmine kord, enne kui kingad ära viskad, vaata neid teise pilguga – ehk saad neid hoopis muuta!