Kevad juba läheneb. Looduse ärkamisaja kõige meeldivam kaasnähtus on õied. Tulbid on minu lemmiklilled. On kuidagi täiesti loomulik, et kord nädalas ilmub mu söögilauale uus kimp tulpe. Kui aga ei saa seda ilu endale nii tihti lubada, siis tuleb vaadata alternatiive. Natuke kitśilik on tänane teema.

Alternatiiv värskele ja elavale on ….kunstlilled. Jaaaaaa, ma tean, et see kõlab natuke jubedalt, aga…… vaata hotellides ja restoranides ringi – kunsttaimi on tegelikult päris palju. Lõppilme oleneb täiesti kvaliteedist. Suurepärane näide on ju SHISHI – imeline! Näiteks minu pimedas loomuliku valguseta vetsus on suured valged kunstroosid ja minu vaasikollektsiooni täiendab kunstlillede valik. Muide – kui sul on mingeid asju nii palju, et neist on saanud kollektsioon, siis soovitan seda eksponeerida (ära peida kappi oma aaret!). Ning eksponeerida oma kollektsiooni just rühmadena või hoopiski kõik koos. Kui sa jagad oma kollektsiooni mööda tuba laiali, jääb mulje korralagedusest (clutter). Soovitan siiski moodustada gruppe.

tulp 002

Aga lähen nüüd tagasi oma lemmiklillede juurde. Üks viis kunstlilli ise teha on näiteks heegeldamine. Mul on selline vahva näputööharrastaja raamat, kus õpetused heegel-lillede tegemisest.

tulp 003

Mina isiklikult ei oska lugeda õpetust, mis on kirjutatud – a´la stiilis: ..8as, 3sss järgm sss-sse, 2ss sss-sse… – hullem kui hiina keel! Aga pilti lugeda ma oskan küll ning kui päris hästi aru ei saa, siis tuletan ise midagi välja. Igatahes….. tulpide joonistest sain ma aru ning heegeldasin erinevat värvi õied.

tulp 004

Selleks, et lilled tärgeldamisega ilusaks õienupuks saada, valmistasin ma veinipudeli korgist väikese nn vormi. Tärkliseveest märja lille venitasin vormi ümber ja kinnitasin nööpnõeltega.

tulp 005

Valmis õienuppudele tuli nüüd varred ka valmistada. Raamatus õpetatakse lihtsalt varsi heegeldama, kuid ma tahtsin ikka selliseid, mis püsti seisavad. Võtsin musta ja kollast lõnga ning väikesed nööbid ja rohelist käsitöötraati (kaetud paberiga). Nende vahenditega meisterdasin tolmukad.

tulp 006

Tolmukapeaga traadi lükkasin õiest ja teisel pool seda veel ühest nööbist läbi ning kinnitasin traadi – mida tugevam on kinnitus, seda paremini seisab tulbiõis püsti.

tulp 007

Siis heegeldasin varrenupu nööbi ümber. Lihtsam on varrenupu heegelduse esimene rida teha enne kui traat läbi õie lükata.

tulp 008

Varre heegeldasin ümber traadi – lõpus keerasin traadi väikeseks ringiks, et sellele heegeldus ankurdada. Lihtsama varreheegelduse juurde jõudsin alles kolmanda varre tegemisel. Kõigepealt heegeldasin varre lõppu ning siis tagasi tulles tegin nii, et võtsin niidi varre eest ja silmuse lõpetamiseks võtsin niidi varre tagant (see vist kõlab ka nagu arusaamatu hiina keel aga ehk piltidest on abi). Kergem on vart ümber traadi heegeldada, kui traat on kaardu painutatud.

tulp 009

Valmis lilled panin ühte oma kogutud vaasidest – hõbetatud leid vanakraamiturult. Selline ta siis sai – heegeldatud tulbid.

tulp 010

tulp 011