Aegajalt igatsevad paljud meist midagi uut, väikest või suuremat muutust oma elamises. Minu arust on selleks kõige lihtsam ja soodsam viis – kasutada värve. Levinuim teooria on, et vaheta aksessuaare. Ma ei tea, kust need soovitajad oma aksessuaare ostavad! Minu arvutuste kohaselt on oluliselt soodsam osta uus seinavärv kui näiteks uued kardinad, vaasid, lillepotid, padjad jne. Pealegi on paljud esemed ostetud just selle pärast, et nad mingil põhjusel meeldivad, neil on oluline emotsionaalne väärtus. Mina soovitan hoopis sedapidi teha, et soeta endale tõeliselt meeldivad aksessuaarid ja kunstiteosed (võimalusel järgi ühte stiili või värvi) ning vastavalt tujule, hooajale ja võimalustele muuda hoopis seinu.

color 102

Seinu on kõige lihtsam muuta neid värvides. Iseküsimus on muidugi värvi valikus. Olen täheldanud, et eestlastele nagu enamus põhjamaalastelegi, meeldib väga valge. Valgel on palju toone – seda ei tasu unustada. Viimasel ajal on aga kodu- ja disainiajakirjades fotod kodudest, kus värvi on kasutatud palju julgemini – see on ka minu eelistus. Värviga saab luua meeleolu. Seinu värvides ei tasu ehmatada, kui tundub, et äkki on seda ikkagi liiga palju – kui mööbel sees, kardinad jms ka, siis ei jää ka värvitud sein liialt domineerima. Näiteks selle valge ruumi värvisin ma tumehalliks, lisasin rohelist ning nüüd tundub ruum soe, rahulik, turvaline.

color 103

Ega ma pikalt värvist kui selle eelistamisest kirjutada tahagi. Seletan hoopis, mida värviga veel teha saab – võlutrikke – tõsta asjad esile või panna nad “kaduma”.

color 104

Esimeseks näiteks toon värvi kasutamine ruumi eraldajana. See nipp on hea, kui üks suurem ruum on kasutusel erinevatel otstarvetel. Näiteks antud ruumi üks osa on nn külalistuba, ülejäänud kodukontor ja töötuba. Nii sai ühe toapoole seinad kaetud maheda pruunikas-lilla värviga. Tuppa astudes on nüüd tunda kohe, et see pool on justkui eraldi osa.

color 105

Teine põhjus värvi kasutamiseks on asjade peitmine. On teatud asjad, mida ei tasu esile tõsta. Näiteks värvisin kassiliivakasti peitva lauakese seinavärviga üle – et ta oleks lihtsalt taustaks. Samal põhjusel sai seinavärviga kaetud esiku radiaatoripealne riiul.

color 106

Tumehalli seina kõrval tundus valge televiisori alus liiga silmatorkav, seetõttu värvisin ka selle seinavärviga üle. Kuna tegu on mati värviga, millel iga jälg jääb näha, siis lisasin lauakesele 2 kihti tugevat paadilakki (seepärast on toon veidi soojem, kui seinavärvil). Nüüd, värvituna ei tule see riiulike nii teravalt esile.

color 107

Kui tegu pole just huvitava disainiga kardinapuudega, siis võiks ka need seinaga ühte värvi olla. Seinu üle värvides, tõmba ka kardinapuud (või vähemalt nende kinnitused) sama jutiga üle. Ei ole ju mõtet iga kord kolides või remonti tehes uusi torusid osta – vanad torud ei pruugi ju uude koju sobidagi. Olen iga oma kolimisega näinud akna kõrval mitmeid kinnipahteldatud (kui sedagi) auke – miks?! Jätsin kõigis kodudes paigaldatud kardinatorud või vähemalt nende kinnituse osad sinnasamasse (ükski neist pole hirmus hinnaline olnud).

color 108

Kui võimalik, võiks ka muud seinal olevad vidinad üle värvida, isegi pistikupesade katted jms (võta ikka seinast enne ära, värvi, lase kuivada ning jälgi ohutusnõudeid (ära värvi kuumenevaid pindu jms)).

color 109

Vaatamata sellele, et mulle meeldivad värvid, tugevad julged värvid, häirib mind üks asi siiski. Nimelt see, kui koos on liiga palju värve. Lillekimbus on see ju ilus aga näiteks allpool oleval vasakpoolsel fotol on köögi ja söögitoa vahel madal sein, millest osa on valge. Kõrval on hall post, trepisein ja köögikapid on kreemikat tooni, keraamilised plaadid pruunikat…… Et sellelt vaatelt üks värv “ära võtta”, värvisin ma valge seinaosa halliks, nagu postki. Nüüd on veidi rahulikum pilt.

color 110

Mida ma veel värviga teinud olen, kirjutan mõnes hilisemas postituses. Seniks aga – julget värvimist!